Program "Czyste Powietrze"

  Realizacja Programu Priorytetowego Czyste Powietrze na terenie gmin województwa mazowieckiego — stan na dzień 31.03.2024 r.

Powiat

Gmina

Liczba złożonych wniosków

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć

Kwota wypłaconych dotacji

Otwock

598

265

4 473 588,59

 

 

 

 

 

 

 

 

"Czyste Powietrze" to rządowy program dotacji. Umożliwia uzyskanie wsparcia przy wymianie pieca oraz termomodernizacji budynku jednorodzinnego.

 

Miasto Otwock prowadzi Punkt Konsultacyjno - Informacyjny programu "Czyste Powietrze". W ramach tej działalności w Urzędzie Miasta (bud. C pok. 4) można otrzymać materiały informacyjne dotyczące programu.

Przy Urzędzie Miasta Otwocka działa również mobilny Gminny Doradca ds. programu "Czyste Powietrze". Doradca może przyjechać, spotkać się z chętnymi w domu i pomóc wypełnić wniosek o udzielenie dotacji.

Numer telefonu mobilnego doradcy ds. programu "Czyste Powietrze":

Dominik Pytlak   512-623-199 (w godz. 16-20)

Kontakt od poniedziałku do piątku w powyższych godzinach

 

Szczegóły programu

Kalkulator dotacji

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

ZMIANY W PROGRAMIE " CZYSTE POWIETRZE" OD 22.04.2024r. 

ZMIANY W PROGRAMIE " CZYSTE POWIETRZE" OD 03.01.2023r. 

Poniżej aktualny link do materiałów :

189_-nowa-broszura-Czyste-Powietrze_drukarka.pdf (czystepowietrze.gov.pl)

 

Dla kogo?

  1. Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych maksymalnie dwulokalowych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
  2. Dochód roczny Wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 000 zł. Jest to kryterium finansowe, które pozwala na wsparcie osób o ograniczonych możliwościach finansowych.
  3. budynku, który chcesz objąć programem, nie może być prowadzona działalność gospodarcza lub jej powierzchnia nie może przekraczać 30%. Program skupia się na wsparciu inwestycji w domach mieszkalnych, a nie w budynkach komercyjnych.
  4. Dotyczy budynków, na które uzyskano pozwolenie na budowę domu przed 2014 rokiem.

Na co?
Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Ile dostaniesz dotacji? - To zależy od Twoich dochodów. W programie obowiązuje zasada - im niższe są Twoje dochody tym wyższa dotacja

Dotacja może wynosić do 66 000 zł netto dla podstawowego poziomu dofinansowania, 99 000 zł netto dla podwyższonego poziomu dofinansowania, 135 000 zł netto do najwyższego poziomu dofinansowania.

 

Wnioski o udzielenie dotacji należy składać drogą internetową:

- Poprzez Mobilnego Doradcę działającego w Urzędzie Miasta Otwocka

- Osoby posiadające PROFIL ZAUFANY - na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze 

- W wersji papierowej za pośrednictwem serwisu GWD: gwd.nfosigw.gov.pl wniosek wypełniasz elektronicznie, następnie drukujesz, podpisujesz ręcznie i wraz z załącznikami wysyłasz do wfośigw lub składasz do wfośigw przez gminny punkt konsultacyjno – informacyjny.

- w formie DOTACJI przeznaczonej na spłatę kredytu bankowego wniosek wypełniasz w okienku bankowym (lista banków dostępna jest na stronie czystepowietrze.gov.pl).

 

 

AKTUALNOŚCI

 

OSTRZEŻENIE DLA WNIOSKODAWCÓW I BENEFICJENTÓW
PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

 

Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”!

Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.

Uwaga na nierzetelnych wykonawców

Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów.

W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.

Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.

Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

Wysokie rachunki bez termomodernizacji

Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.

Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony.

„Za chwilę” sprawdzone urządzenia grzewcze z programu

Wybierając źródło ciepła do swojego domu, korzystaj z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).

Już teraz możesz złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Po tym terminie na liście ZUM znajdziesz tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.

Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskasz cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.

Rekomendacje

W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.

Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku.

Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu na fakt, że tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła – to pewne rozwiązanie które przyniesie korzyści.

Pamiętaj!

Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa. Sprawdzaj, co podpisujesz i pamiętaj, że dotacja jest dla Ciebie, a nie dla wykonawcy.

Miej na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki!

Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.

 

Życzymy zadowolenia z ciepłych domów,
niskich rachunków za ogrzewanie
i czystego powietrza!

czystepowietrze.gov.pl

Wobec narastającego problemu wynikającego z działań nieuczciwych instalatorów pomp ciepła Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypracował komunikat dostępny pod linkiem:

https://czystepowietrze.gov.pl/sprawdz-oferte-na-swoje-nowe-zrodlo-ciepla/